Guitar Duo

signature

Pavel Steffal st.

Studoval kytaru na Konzervatoři v Plzni ve třídě Lubomíra Brabce, studium ukončil u prof. Z. Holé a J. Kormundy v roce 1979. Již během studia se věnoval kromě klasické kytary i jiným hudebním žánrům. S autorem písní Karlem Peterkou se stal dvojnásobným držitelem porty, vystupoval v pořadech Čs. televize a pořídil celou řadu rozhlasových nahrávek. V roce 1983 rozšířil svou spolupráci v kytarovém duu s MUDr. Petrem Bauerem, která vznikla již za studií obou umělců na Konzervatoři v Plzni v roce 1977. Během společného koncertování v oblasti vážné hudby pracovali oba kytaristé i na písničkových pořadech z vlastní autorské dílny. V roce 1997 vydal s Petrem Fialou CD s nahrávkami barokních kytarových duet, na které navázal albem Guitar Jewels. V současné době působí jako ředitel Základní umělecké školy a pedagog na Konzervatoři v Českých Budějovicích.

Pavel Steffal je rovněž autorem a iniciátorem komorního festivalu kytarových duet Na dvanácti strunách, jehož první ročník se uskutečnil v červnu roku 2007 v Českých Budějovicích.

Podílel se na výchově celé řady vynikajících žáků, mezi které patří např. Petr Fiala, Emanuel Kümmel a v poslední době vítězka řady soutěží Barbora Kubíková, se kterou se v roce 2013 umístili na prvním místě mezinárodní soutěže Concertino Praga.

 

Emanuel Kümmel


Od svých osmi let byl žákem Pavla Steffala, nejprve na Základní umělecké škole, později na Konzervatoři v Českých Budějovicích. V roce 2001 se stal absolventem HAMU v Praze, kde byl jeho pedagogem prof. Milan Zelenka. Ve dvanácti letech obsadil na Mezinárodní kytarové soutěži v Kutné hoře druhé místo a o čtyři roky později postoupil opět mezi finalisty. Během studií na HAMU spolupracoval v kytarovém duu s Petrem Fialou, se kterým pořídil několik nahrávek, většinou pro Český rozhlas. Také on působí jako pedagog na ZUŠ a Konzervatoři v Českých Budějovicích.

 

Kytarové duo Steffal a Kümmel

koncertuje a působí od roku 2000. Upravuje a hraje skladby pro dvě kytary z období renesance až po současnost, které se na koncertních podiích příliš neobjevují. CD Baroque Guitar Strings vydané v roce 2007 navazuje na CD kytarového dua vydaná v roce 2003, Concert of the Guitar Duets, a v roce 2005, Music on Twelve Strings.

Guitar
©2010 www.guitarduo.cz|powered by Next-Level